czwartek, 19 marca 2015

Symbole wzmacniające więź małżeńską nawet po 25 latach


W każdej kulturze funkcjonują rozmaite symbole wskazujące na stan cywilny. Są one zaspokojeniem zmysłu estetycznego, prezentacją zajmowanego statusu, jak również pewnym zabezpieczeniem wierności małżonka.

Jednym z najbardziej znanych symboli kultury europejskiej, świadczącym o trwaniu w związku małżeńskim jest obrączka. Tradycja wręczania małżonkowi złotego krążka, pochodzi jeszcze ze starożytnego Rzymu, gdzie pierścień przekazywany był w prezencie. Był on rodzajem płatności, niżeli oddania męża i żony. Obecnie dochodzi do wymiany obrączek pomiędzy małżonkami, a noszenie ich świadczy o łączącej więzi. Ważne jest także jej umiejscowienie. Obrączkę nosi się na serdecznym palcu dłoni (prawej lub lewej w zależności od narodowości), a w przypadku wdowieństwa lub rozwodu, przekładana jest ona na drugą rękę.

Co kraj to obyczaj, tak więc sytuacja związana z symbolami małżeńskimi przedstawia się różnie dla innych regionów.

W niektórych rejonach Indii, obrączkę nosi się na palcu nie dłoni, a stopy. Hinduska obrączka nazywa się bichiya. W północnej części, czerwona kropka na środku czoła oznacza mężatkę, w południowej zaś pannę.

Dla przykładu w Chinach nie dość, że panna młoda nie może nosić białej sukni, gdyż oznacza ona w kulturze wschodu żałobę, a nie jak u nas czystość, zamiast znanego nam wkładania obrączki, wpinana jest jej we włosy złota szpilka.

W Tybecie znakiem zamężności kobiety jest wkładany przez nią pasiasty fartuszek, zwany pangde.

Prezentacja fryzury także może odróżniać panny od zamężnych kobiet. Indianki Hopi, które są pannami noszą warkocze podniesione, natomiast mężatki mają je opuszczone na ramiona. Panie z plemion Himba w Namibii, na znak związku małżeńskiego prezentują skórzane koki umiejscowione na środku głowy, tzw. embre.


Stan cywilny oraz wiążące się z nim symbole małżeńskie, przywołują pamięć o szczególnej chwili jaką był dzień zaślubin. Od tego czasu mogło minąć wiele lat, a małżonkowie świętują kolejną rocznicę ślubu. Jest to czas szczególny, przypominający o najważniejszej decyzji w naszym życiu – dzielenia wszystkiego z drugą osobą. Obchody 25 rocznicy ślubu, zobowiązują nas do podarowania małżonkowi prezentu, który uczci wspólnie przebytą do tej pory drogę. 

Prezent na rocznicę
Prezent na 25 rocznicę ślubu
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz